Bursa'nın ilk alışveriş merkezi Zafer Plaza 20. yılında...

Bursa'nın ilk alışveriş merkezi olan Zafer Plaza'nın 20. yıl kutlamalarını basına tanıtan Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun, ""Zafer Plaza, modern Bursa'nın sembolü olarak 20 yılda 250 milyonun üzerinde ziyaretçi ağırladı" dedi.

09 Ekim 2019 Çarşamba, 17:32

Bursa'nın ilk alışveriş merkezi Zafer Plaza, 20. Yılını kutluyor. Zafer Plaza, dün sabah Nevale Cafe-Restaurant'ta gerçekleştirilen basın toplantısı ile 20. Yıl kutlamalarının resmen başladığını ilan etti. 20 yıllık gelişim sürecinin hazırlanan belgeselle anlatılırken, modern Bursa'nın sembolü olarak her yıl ortalama 13 milyon yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlandığı vurgulandı. Zafer Plaza, 23 bin 500 metrekare kiralanabilir alanı ile ulusal ve uluslararası 120 mağazaya da ev sahipliği yapıldığı ifade edildi.

'DÖNÜM NOKTASIYDI'

Zafer Plaza'nın 20. yılı nedeniyle basın mensuplarıyla bir araya gelen Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun,  "Bursa'nın ilk alışveriş merkezi Zafer Plaza, modernite, organize perakende, kayıtlı ekonomiye geçiş ve markaların Anadolu'ya açılması adına önemli bir dönüm noktasıdır. Bursalıların alışveriş, sosyal ve kültürel alışkanlıklarını değiştiren Zafer Plaza, 20 yıldır kent için yepyeni ve modern bir cazibe merkezi olmuştur" dedi.

20 YILDA 250 MİLYON ZİYARETÇİ

AVM'lerin bulundukları kentler ve lokasyonlar için sosyal ve ekonomik dönüşüm yarattığına da dikkat çeken Torun, "Sektördeki sirkülasyonu da düşünürsek Zafer Plaza açıldığı günden beri yaklaşık 10 bin kişiye, özellikle genç nüfusa ağırlıklı da genç kızlarımıza istihdam imkânı sağlamıştır. Zafer Plaza'nın ilk yıllarında hayata geçirdiğimiz Perakende Akademisi ile sektöre nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesine de destek olduk. Yirmi yılda yaklaşık 250 milyon kişiyi ağırlayan Zafer Plaza, şehrin merkezindeki konumu ve Bursa'nın tarihi dokusuna uyumlu mimarisi ve Piramit şeklindeki yapısı ile Bursa'nın sembollerinden biridir" dedi.

'TORUNLAR'IN İLK YATIRIMI'

Zafer Plaza'nın Torunlar GYO'nun da ilk AVM yatırımı olduğunu vurgulayan Aziz Torun, "Zafer Plaza hem bizim için hem de birçok marka için uğurlu bir başlangıç olmuştur. 20 yıl önce Zafer Plaza ile başlayan AVM yatırımlarımıza bugün Türkiye'nin farklı illerinde faaliyet gösteren 10 AVM ve 572 bin metrekare kiralanabilir alan ile devam ediyoruz. AVM'lerimizde yılda 60 milyona yakın ziyaretçi ağırlıyoruz. Bu yatırımların hepsinde ilk yatırımımız Zafer Plaza ile edindiğimiz tecrübe bizim açımızdan her zaman çok değerli bir kazanım olmuştur. Torunlar GYO olarak bu yatırımlarımız ile Türkiye'nin en büyük yerli AVM yatırımcısı unvanını taşıyor olmak bizim için büyük bir gurur kaynağıdır" dedi.

'TOPLANMA ALANI OLABİLİR'

Konuşmasının ardından, AVM'lerin deprem anında toplanma alanı olabileceği yönündeki soruya Aziz Torun, "AVM'ler toplanma alanı olarak kullanılmaya çok müsaittir. Bina yapıları da buna göre hazırlanmıştır. Özellikle Zafer Plaza, binlerce kişiyi alabilecek ve barındırabilecek yapıdadır" şeklinde cevapladı.

'YENİ AVM YAPMAYACAĞIZ'

Gelecek dönemde Bursa'ya yeni bir AVM kazandırılmasına ilişkin sorunu üzerine Torun, "Böyle bir planlamamız, ne Bursa nezdinde ne de Türkiye nezdinde var. Açıkçası bu yatırımı şuanda yapabilecek bir yatırımcı da bulunmaz. Ülkenin ekonomik durumu şuanda buna pek müsaade etmeyecektir" ifadelerini kullandı.

'DERS OLARAK VERİLMELİ'

Zafer Plaza'nın yönetimine de değinen Aziz Torun, "Biz aslında 20 yıl önce burayı müteahhit mantığıyla yapacaktık. Fakat gelişmeler bunun olmasının imkansız olduğunu öne çıkardı. Çünkü, bir AVM'yi yapıp, dükkanlarını satamazsınız. Biz de hak sahipleri ile ortak hisseli iş yapmaya başladık. Şimdi gelinen noktada, bu alışveriş merkezinin yönetimi ders olarak verilmelidir" dedi.

RENKLİ ETKİNLİKLER

Zafer Plaza 20.yıl coşkusunu konserler ve etkinlikler ile taçlandırıyor. 11 Ekim Cuma günü pop müziğin sevilen ismi Buray, 12 Ekim Cumartesi günü ise ünlü pop sanatçısı Derya Uluğ Zafer Plaza'da sevenleri ile buluşuyor. Saat 20.30'da başlayacak konserler, Zafer Plaza üst meydanda ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.  20. yıla özel indirimlerin de geçerli olacağı 11 - 12 Ekim tarihlerinde, Zafer Plaza saat 23:00'e kadar ziyaretçilerini ağırlayacak. 13 Ekim'e kadar sürecek 20. yıl kutlamalarında gezici kortejler, sirk gösterileri ve çocuklar için özel atölyeler, Zafer Plaza ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatacak.

DİĞER HABERLER