Bursa merkeze de kar geliyor! Meteoroloji tarih verdi

Bursa'da uzun süredir etkili olan sıcak hava yerini lodosun ardından yağmura ve soğuk havaya bıraktı. Kar yağışının Cuma, cumartesi ve Pazar günleri Bursa'da etkili olması bekleniyor.

13 Ocak 2021 Çarşamba, 11:14

Meteoroloji 1. Bölge Müdürlüğü'nden yapılan son tahmin ve değerlendirmelere göre, Marmara bölgesinde aralıklı sağanak tahmin ediliyor. Tekirdağ'ın doğusunda sabah sağanak, gece saatlerinden sonra Edirne'nin güney kesimlerinin karla karışık yağmur öngörülüyor.

Bölgede sıcaklığın 8-10 derece azalması, rüzgarın kuzey ve kuzeybatı yönlerden orta kuvvette, zaman zaman kuvvetli esmesi bekleniyor.

Bursa için hava tahmini

Bursa'da bugün sıcaklıkların sert bir şekilde düştüğü görüldü. Kent yağmurun etkisi altında. Bugün sıcaklık 10 derece.

Meteoroloji'nin tahminlerine göre, Uludağ'da başlayan kar yağışı, cuma, cumartesi ve pazar günleri kent merkezinde de etkili olacak.

Pazar günü ise sıcaklığın 1 dereceye kadar düşmesi öngörülüyor.

Uludağ bembeyaz

Kış turizminin en önemli mekanlarından biri olan Uludağ'da dün akşam saatlerinde kar ve tipi etkili oldu. Gece boyu yağan kar yağışı gündüz de devam ederken kar kalınlığı 40 santimetreye ulaştı. Zirvede yoğun sis etkili olurken görüş mesafesi 10 metreye kadar indi.

Karayollarına bağlı ekipler ise, Uludağ'da karla birlikte kapanan yolları açma çalışmasına aralıksız olarak devam ederken, Jandarma ekipleri ise yoğun sisin olduğu Uludağ'da tedbirlerini üst seviyeye çıkardı.

Öte yandan kar ve buzlanma sebebiyle jandarma ekipleri Milli Park gişelerinden itibaren araçların zincirsiz çıkışına izin vermiyor.


2020-2021 sezonunda Uludağ'da ilk kez kar kalınlığı pistlerde kayak yapılabilecek düzeye geldi. Otellerin giriş çıkışları karla kaplanırken, beyaz zirvede tüm otellerin birkaç gün içerisinde tamamıyla açılması bekleniyor.

Uludağ'da kamu ve özel sektöre ait 8 bin civarında yatak kapasitesi bulunuyor.

DİĞER HABERLER