6 kişi yaşamını yitirmişti! MHP Bursa'dan sel felaketiyle ilgili dikkat çeken rapor...

MHP Bursa İl Başkanlığı, 21 Haziran'da yaşanan ve 6 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketiyle ilgili hazırladığı raporu kamuoyuyla paylaştı. Küresel iklim değişimine bağlı olarak sel, taşkın ve heyelan risklerinin arttığı belirtilen raporda, söz konusu risklerin dağılımını gösteren bölge haritalarının acilen hazırlanması çağrısı yapıldı.

29 Haziran 2020 Pazartesi, 23:45

İsmail ARSLAN

MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hidayet Vahapoğlu'nun başkanlığında geçen hafta Kestel'deki afet bölgesini ziyaret eden İl Başkanı Cihangir Kalkancı'nın talimatıyla Dudaklı, Narlıdere, Kayacık ve Aksu köylerinde başlatılan teknik inceleme tamamlandı.

İl Başkan Yardımcısı ve Jeoloji Mühendisi Mehmet Yıldız'ın sorumluluğundaki komisyon üyeleri, öncelikle dört köyde kapsamlı bir saha çalışması yaptı. Bölgedeki coğrafi ve iklimsel bütün verileri inceleyen teknik heyetin hazırladığı raporda, "Küresel iklim değişimine bağlı olarak Türkiye genelinde ısı ve buharlaşma artışı söz konusu. Havada anormal bir su buharı birikimi gözlemlenmekte. Bunun sonucunda da önceki dönemlere kıyasla anormal yağış (süper hücre) oluşumu bekleniyor. Bu değişim ise sel, taşkın ve heyelanlar riskini artırıyor" ifadelerine yer verildi.

DUDAKLI DETAYI

Dudaklı mahallesinde meydana gelen felaketin, teknik açıdan diğer bölgelerden ayrıldığı belirtilen raporda, söz konusu mahallede tarihsel bir sel afeti kaydının yer almadığı, jeolojik özellikleri bakımından üst bölgelerinde sel olayına sebebiyet verecek herhangi bir su kaynağının da bulunmadığı kaydedildi.

Raporun sonuç bölümünde ise 8 maddelik dikkat çeken tavsiyeler yer aldı:

"1- Yağışların anında ve sonrasında bir tehlike de heyelan - devrilme (kaya) riskidir. Bu durumlar da göz ardı edilmeden takip edilmeli, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği sağlanmalıdır.

2- Olağan dışı yağışların görüldüğü bu dönemlerde, tüm olasılıklar göz önünde bulundurularak en hızlı şekilde aksiyon alınmalıdır.

3- Yörenin potansiyel heyelan ve sel haritaları sağlıklı olarak tamamlanarak yerleşim ve altyapı kararlarının alınmasında göz önünde bulundurulmalıdır.

4- Felakete dönüşen bu doğa olaylarından gereken dersler alınmalı, aynı özellikteki yerleşim alanları tespit edilerek can ve mal kayıpları oluşmadan boşaltmalar da dahil gerekli önlemler bir an önce alınmalıdır.

5- Dere yatağındaki her türlü yapılaşma yasaklanmalıdır. Vadiler boyunca sel, taşkın, küçük heyelan ve akmalar nedeniyle tehlike altında olan konutlar/alanlar saptanıp gerekli önlemler alınmalıdır.

6- Dere yataklarından bilinçsiz ve kontrolsüz olarak malzeme alınması engellenmelidir. Dere yataklarına yapılan müdahaleler başka alanlarda taşkına neden olmaktadır. Bu nedenle dere yataklarının daraltılmasından vazgeçilmeli, dere ıslah çalışmaları bölgede mevcut tüm dere yataklarında (kuru dere yatakları da dahil) en kısa zamanda başlatılmalıdır. Bölgedeki her türlü yapılaşmalar için jeolojik ve hidrolojik çalışmalar zorunlu hale getirilmelidir.

7- Bu sel ve taşkın olaylarını oluşturan yağışların karakteri ve miktarı hakkında net bilgi elde edilememiştir. Hidrometeorolojik çalışmaların sağlıklı yapılabilmesi ve sağlıklı kararlar alınabilmesi için bölgede standartlara uygun meteoroloji İstasyonları acilen kurulmalıdır.

8- Valilik, Yerel Yönetimler, AFAD, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi kurumların işbirliği ile, akademik odalardan da destek alınarak acilen Bursa da heyelan, taşkın ve su baskını gibi kuvvetli yer hareketlerine yönelik duyarlılık, tehlike ve risk dağılımını gösteren bölge haritalarını hazırlaması gerekmektedir. Bu çalışmalar kamuoyu ile paylaşılmalı, her bir birey farklı afet senaryoları için bilinçlendirilmelidir.

RİSKLER BELİRLENİRSE...

Bu arada 6 kişinin hayatını kaybettiği sel felaketinden ders çıkarılması gerektiğini belirten MHP Bursa İl Başkanı Cihangir Kalkancı, "Hayatını kaybeden vatandaşlarımızla birlikte birçok hane, araç ve tarımsal makinalar kullanılamaz hale gelmiştir. Tarım arazileri de taşıntı malzeme sebebi ile ciddi tahribata uğramıştır. Riskler belirlenir, toplumun bireyleri ve karar vericileri bilinçlendirilir, gerekli bilimsel önlemler alınırsa afeti engellemek ya da az zararla atlatmak tabi ki mümkündür" ifadelerini kullandı. Kalkancı, son olarak hazırlanan raporu ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla da paylaşacaklarını söyledi.

DİĞER HABERLER